Kategori Arama

Sektörel

Sektörel

Türk Telekom’un Logosu Değişti, Avea Telekom’un Bünyesine Katıldı!

27/01/2016
Bu sabah çok önemli bir gelişme yaşandı. Türk Telekom’un düzenlemiş olduğu basın toplantısında Avea’nın resmi olarak Türk Telekom’un çatısı altına geçtiği ve bundan sonraki hizmetlerini Türk Telekom adıyla vereceği duyuruldu.

Türk Telekom’un CEO’su Rami Aslan, böyle bir kararın alınmasına sebep olarak müşterilerinin iletişim dahil birçok hizmete tek bir kaynaktan ulaşma isteğinin olduğunu gösterdi.

Türk Telekom’un iletişim alanında elini güçlendirmek istediği zaten biliniyordu. Ayrıca Avea Türk Telekom ve TTNET, hali hazırda Türk Telekom Grubu altında çalışmalarını sürdürüyordu. Avea’nın artık resmi olarak Türk Telekom’la birleşmesi büyük bir sürpriz olmadı fakat herhangi bir duyum almadan sabah şak diye karşımıza böyle bir haber gelmesi, bizi biraz şaşırtmadı değil.

Peki bu birleşmenin müşteriler için anlamı ne?

İletişim alanında Türkiye’nin en güçlü formlarından olan Türk Telekom, müşterilerine sunmuş olduğu hizmeti daha da geliştirmesi konusunda Avea’nın ciddi kazanımlar elde etmesini sağlayacaktır. Ayrıca Avea kullanıcıları, bundan sonra telefonlarında Avea yerine Türk Telekom logosunu / yazısını görecek.

Sektörel

ASELSAN’ın Yeni ”Oyuncağı” KORKUT Göreve Hazır!

15/12/2015

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiğimiz ve ülke olarak göğsümüzü kabartan işlere imza atmayı başaran ASELSAN‘ın alçak ve orta irtifa hava savunması konusunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirmekte olduğu motorlu hava savunma sistemi KORKUT, geliştirilme aşamasının son evresini de başarı ile tamamladı.

Konya‘da bulunan Milli Savunma Bakanlığı Atış, Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı atış alanında geliştirilme aşamasının son testine çıkan KORKUT, yine ASELSAN tarafından geliştirilen radar sistemi sayesinde tespit ettiği hareket halinde hedefi başarılı şekilde vurarak düşürdü.

Oldukça maharetli bir sistem olan KORKUT, hareket halindeyken atış yapabiliyor. İki adet 35mm’lik toptan oluşan sistem, dakikada 1100 mermi de atabilmekte. KORKUT’un menzili ise 4 kilometre.

Görev süreci boyunca tıpkı kullandığı radar sistemi gibi ASELSAN tarafından üretilen Silah Sistemi Aracı (SSA) ve Komuta Kontrol Aracı ile birlikte oluşturulacak takımlarla hareket edecek olan KORKUT’un seri üretimi de, 2016 yılında başlayacak.

ASELSAN’ın işlerini yakından takip eden bir ekip olarak, kendilerini bir kez daha tebrik ediyoruz.

Sektörel

Apple TV’nin Fiyatı Belli Oldu

01/09/2015

Bildiğiniz gibi Apple teknoloji pazarlarında söz hakkı bulunan sayılı şirketlerden birisi. Apple, kuruluş tarihinden bu yana sahip olduğu en yüksel şirket değerine sahip ve bunun başlıca nedeni milyonlarca kişi tarafından kullanılan ve her yıl yenisi çıkartılan iPhoneserisi. iPhone, Apple’a oldukça çok kar sağlasa da Apple şansını başka sektörlerde de denemekten çekinmiyor.

Apple, ilk Apple TV’yi piyasaya 2007 tarihinde sundu. Bu ürünü 2. seri, 3. seri ve 3 Rev A serisi takip etti. Bunlardan son çıkanı yani 3 Rev A serisi, Ocak 2013 tarihinde piyasaya sürülmüştü. Anlayacağınız gibi üzerinden oldukça zaman geçti. Apple bu ürününün yenilenmesi gerektiğine karar verdi ve bu Ekim ayında cihazın 4. serisinin çıkartılacağı açıklandı.

og

 

Peki hareket sensörü bulunan kumanda, yeni işlemci ve birkaç sistem güncellemesi eklenen Apple TV’nin fiyatı ne olacak? Herhangi bir fiyat açıklamasında bulunmayan Apple, bu konuda sessizliğini bozdu. 4. nesil Apple TV’ler 150-200$ arasında bir fiyat üzerinden satılacak.

Geçtiğimiz Ocak ayında 3 Rev A serisinde indirim yapan ve fiyatı 70$‘a düşüren Apple, bu cihazı şu an kendi internet sitesi üzerinden 250 TL‘ye satıyor. Yani bu yaklaşık olarak orijinal fiyatından 3.5 kat fazla. Aynı hesapla 4. seri Apple TV’nin fiyatını hesaplayacak olursak 525-700 TL arasında bir fiyata denk geliyor.

Bu fiyat hesaplaması tabii ki sadece tahmin fakat eğer bu tahminimiz doğruysa 4. nesil Apple TV’nin oldukça pahalı olduğu söylenebilir.

Kaynak: Arstechina

Sektörel

Lig TV’nin Twitter Hesabı Hacklendi!

23/08/2015

İnternetin gelişmiş olduğu çağımızda, internet verileri kadar internette bulunan verilerin güvenliği de önemli. Bazı firmalar ve kişiler, bu verileri güvenli tutmaya çalışsa da güvenlik yazılımlarında açıp bulan kişiler, yani nam-ı diğer “hackerlar” bu güvenlik sisteminin ait olduğu siteye erişim hakkına sahip olabiliyor ve belirli şeylere erişebiliyor.

Lig TV’nin Twitter hesabı, hack olaylarına maruz kalan siteler arasına eklendi. PKK’lılar tarafından hacklenen hesaptan PKK adına tweetler paylaşıldı. Hesabın, kendilerine “Coldhackers” adı veren bir grup tarafından hacklendiği açıklandı. Hesabı ele geçiren korsanlar, Abdullah Öcalan ve PKK flaması bulunan fotoğraflar paylaştı.

screenshot_2(60)(1)

 

screenshot_1(67)(1)

 

Şu sıralarda hesap hala “Coldhackers”ın elinde ve bütün değiştirilen fotoğraflar, atılan tweet görülebilir halde.

Sektörel

Samsung, iPhone Kullanıcılarına Note 5’i Ücretsiz Veriyor

21/08/2015

Bu program kapsamında Samsung, iPhone kullanıcılarına Galaxy Note 5, Galaxy S6 Edge + ya da Galaxy S6 Edge modellerinden birini 30 gün boyunca operatör servisi de dahil olmak üzere tamamen ücretsiz olarak kullanma imkanı sunuyor.

Programa katılım son derece basit, Samsung’un ilgili sitesine Safari tarayıcısından ya da iPhone cihazınızdan girerek hangi telefonu kullanmak istediğinizi ve dilediğiniz operatörü seçiyorsunuz sonrasında 1 Dolar tutarında sembolik bir hizmet ücreti ödedikten sonra telefonunuzun size gönderilmesini bekliyorsunuz.

Düşünceli Samsung, iTelefon’unuzdaki verilerinizi denemekte olduğunuz Galaxy cihaza atmak için bir de Smart Switch kablosu gönderiyor.

Yeni Note 5, S6 Edge + ya da S6 Edge, bu katılımın ardından 30 gün boyunca hiçbir kısıtlama olmaksızın sizin oluyor ve Samsung bu tecrübeden çok memnun kalmanızı, bir sonraki telefonunuzun da bir Samsung olmasını istiyor. 30 günlük deneme süresinin ardından 5 gün içinde telefonu firmanın anlaşmalı olduğu yol ile Samsung’a geri göndermeniz gerekiyor; aksi taktirde mevcut kartınıza gelen S6 Edge + için telefonun kendi fiyatı olan 820 Dolar cezayı ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bu ceza yaptırımının yanı sıra telefona herhangi bir hasar geldiği taktirde de Samsung sizde 100 Dolar ödeme yapmanızı istiyor.

Şu an için sadece Amerika birleşik Devletleri’nde geçerli olan bu kampanyaya katılamıyor dahi olsanız bu siteden girip inceleyebilirsiniz.

 

Sektörel

Microsoft’tan Google’ı Kızdıracak Şaka

15/08/2015

Şu sıralar teknoloji sektöründe odak, dev isim Google‘ın bünyesi altına girdiği, ”ana şirketi” Alphabet. Bu ana şirket olayı yine yeni bir yapılanma altına giren Google, olumlu tepkiler aldığı kadar, eleştirilerin de odak noktası olmuş durumda. İşte bu durumdan faydalanmak, biraz da eğlenmek isteyen Microsoft, Google’ı biraz kızdırabilecek bir şakanın altına imza atmış.

Aslında bu şakanın bizzat Microsoft tarafından yapılıp yapılmadığı konusu henüz kesin değil. Ancak haberi okuduğunuzda, sizde bu işin içinde Microsoft’un dolaylı da olsa parmağını arayacaksınız.

google-alphabet-01

 

Daha önceden Google’a komik takma isimler takan (özellikle Scroogle ismi çok tutulmuştu) Microsoft, bu sefer Alphabet’e yüklenmiş. Bilindiği üzere yeni şirket Alphabet’in resmi web sitesi abc.xyz şeklinde. Bu siteye girdiğinizde, Google’ın yeni yapılanması hakkında bilgi verdiği basın açıklamasını okuyabiliyorsunuz.

Ancak, Alphabet’in web adresine oldukça benzeyen, bir nevi göndermede bulunan ABC.WTF sayfasına girdiğinizde ise, Microsoft’un arama motoru Bing‘e yönlendiriliyorsunuz (wtf’yi bilmeyenler için bkz: What the Fuck). Olayın patlak vermesi üzerine CNet, bir Microsoft yetkilisi ile görüşme yapmış, fakat görüşmeye göre Microsoft’un bu alan adıyla herhangi bir ilgisinin olmadığı söylenmiş.

bac

 

Bir diğer taraftan, benzer bir alan adı olan ABC.FAIL adresi de yine Bing’in arama sayfasına yönlendirmekte. Yani ortada Google’ın Alphabet hamlesiyle ilgili büyük bir dalga geçme var ve kapılar dolaylı olarak Microsoft’a çıkıyor. Microsoft’un da daha önceden Google’a yönelik yaptığı bazı kızdırıcı hamleler, alan adlarının ya bir Microsoft çalışanı, ya da sağlam bir Microsoft fanı tarafından yapıldığına işaret etmekte.

Bakalım bu ve benzer şakaların sahibi ortaya çıkacak mı? Ve Google’dan bu şakalara bir karşı hamle gelecek mi?

 

Sektörel

Taklit Konusunda Vukuatlı Olan Samsung, Bu Sefer Çıtayı Çok Fena Yükseltti!

14/08/2015

Yıllardır Apple’ın yazılım, donanım hatta pazarlama konusundaki stratejilerini taklit etmesiyle eleştirilen Samsung, Steve Jobs’un ‘imza’ pozu olan ve internet dünyasının en meşhur fotoğraflarından bir tanesini kopyaladı.

Almanya’da yapılacak olan DMEXCO Konferansı öncesinde Samsung, şirketin başkan yardımcısı olan Georg R. Rötzer için neredeyse Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un pozunun birebir aynısı olacak şekilde bir görsel hazırladı. 2009 yılından bu yana Apple’ın yaptığı tüm işlerin kopyalanmasından ötürü zaten vukuatlı olan Samsung’un son hamlesi, sosyal medyada da en fazla konuşulan konulardan bir tanesi oldu. Steve Jobs, o meşhur pozunda sol elini çenesine doğru getirmişti, Rötzer ise ‘farkındalık’ yaratmak amacıyla sağ elini kullanarak çenesine götürmüş.

Ben Samsung’un ‘reklamın iyisi kötüsü olmaz’ prensibinden yola çıkarak bu taklit işlerini yaptığını düşünüyorum. Çünkü ne zaman Apple’la benzer bir girişim yapılsa manşetlere Samsung çıkıyor. Belki de Rötzer şu pozu vermeyip sıradan bir poz vermiş olsaydı bu kadar konuşulmuyor olacaktı.

Sektörel

Abartılı Servetlerine Rağmen Sade Bir Yaşantı Süren 7 İş Adamı

12/08/2015
 •   Sergey Brin – Ortalama serveti 30 milyar dolar

  Sağlam bir hayırsever olan Brin (Google’ın kurucusu), servetine rağmen oldukça sade bir hayat sürenlerin başında geliyor. Hatta bir röportajında, alışveriş ederken fiyatları mutlaka kontrol ettiğini, yemek tercihlerini lüks menülerden yana kullanmadığını ve her zaman minimalist bir tavır sergilediğini söylemiş.

 •   Azim Premji – Ortalama serveti 17 milyar dolar

  Kendisi Wipro’nun (Hindistan’ın teknolojik hizmet devi) başkanı ve Hindistan’ın en zengin teknoloji kralı olarak tanınıyor. Premjiyi diğer zenginlerden farklı kılan şey, işe her gün üç tekerlekli arabalarla gidip gelmesi. Premji aynı zamanda iş yerindeki tuvalet kağıdı kullanımından elektrik tasarrufuna kadar her şey ile en ince ayrıntısına kadar ilgileniyor.

 •   Pierre Omidyar – Ortalama serveti 10 milyar dolar

  Omidyar kendisini normal zengin kategorisine koymuş. Ulaşabileceği her şeye parası sayesinde ulaştığını belirten Omidyar, hepsinin gelip geçici şeyler olduğunu ve bir süre sonra zevk vermediğini savunuyor. Servetine rağmen takındığı mütevazi tavır çoğu zaman çevresi tarafından alay konusu oluyormuş.

 •   Jan Koum – Ortalama serveti 9 milyar dolar

  Ukrayna Kiev doğumlu olan WhatsApp’ın kurucusu, oldukça zor şartlarda yetişmiş. Şirketi kurana kadar her şeyi idare etmek zorunda kalan Koum, parayı bulduktan sonra da bu tavrından vazgeçmemiş. Hatta Facebook WhatsApp’ı satın aldığında anlaşmanın son sürat yapılması için şirkete baskı yapmış. Bunun nedeni ise kampanya dahilinde uçuş milleriyle aldığı Barcelona biletini yakmamak istemesiymiş.

 •   Charlie Ergen – Ortalama serveti 18 milyar dolar

  Dish Network başkanı olan Ergen de ekonomik bunalım zamanında büyüyenlerden. Bu yüzden oldukça tutumlu bir tavır sergiliyor ve her gün kendi öğle yemeğini evde hazırlayarak işe geliyormuş. Hatta çıkılan iş seyahatlerinin çoğunda çalışanlarıyla birlikte aynı odayı paylaştığı söyleniyor.

 •   David Cheriton – Ortalama serveti 4 milyar dolar

  Tasarrufun dibine vuran Standford profesörü, gösterişli hayat yaşayanların neden böyle bir yol izlediklerin asla anlam veremiyormuş. 30 yıldır yaşadığı evi değiştirmeyen profesör, poşet çayları tekrar tekrar kullanıyor, saç traşını kendisi yapıyor ve genel olarak pahalı olan her şeyden nefret ediyormuş.

 •   Mark Zuckerberg – Ortalama serveti 35 milyar dolar

  Gerçekten sadeliğin dibine vurmuş (en azından görünen o) nadir insanlardan olarak gösterilebilir kendisi. 30 bin dolarlık Volkswagen GTI kullanması, sürekli pazardan alınma gibi spor kıyafetler giymesi ve parayı sadece kafasındaki projeler için bir araç olarak görmesi en büyük özellliklerinden.

 

Kaynak: Webtekno

Sektörel

Windows 7’yle Gelen ‘Tanrı Modu’ Windows 10’da da Bulunuyor!

11/08/2015

İlk olarak Windows 7’de çıkan ve işletim sisteminin tamamının kontrol altına alınmasını sağlayan GodMode,Windows 10 için de oluşturulabiliyor fakat bunu sizin manuel olarak ayarlamanız gerekiyor. Bunu da gayet kolay şekilde yapabilirsiniz.

İlk olarak masaüstüne gelerek bir klasör oluşturun. Bu klasörün adını GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} olarak değiştirin. Eğer ‘yönetici haklarına’ sahipseniz, klasörün simgesi de bu işlemden sonra otomatik olarak değişecek, yoksa bunu gerçekleştiremezsiniz. Oluşturulan klasörün üzerine çift tıklama yaptıktan sonra gizli ayarlara ulaşabileceksiniz.

GodMode ile ortalama 20 kadar kategori altında 200’den fazla ayar bulunuyor. Bu sayı, bilgisayarınızda yüklü olan araç sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Fakat buranın bilgisayarınız için çok önemli bir yer olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yoksa ‘ulan ben şunu nasıl yapmıştım?’ deyip ayarları eski haline getirmek için kendinizi paralamayın.

3214532236

Sektörel

Yerli Otomobil Görücüye Çıkıyor!

09/08/2015

Daha önceden pek çok haberini yaptığımız ve hakkında bilgiler verdiğimiz yerli otomobil projesinde artık sona gelindi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, farklı dört tip şeklinde piyasaya sürülecek olan otomobillerdenbinek modellerin bu ay içinde tanıtılacağını bildirdi.

Dört tip içinde bir diğer model olan SUV modeller konusunda da çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Işık, SUV’larda bulunan menzil uzatma kitine ilişkin bazı ek çalışmaların olduğunu, bu sebeple modelin tamamlanması ve tanıtımının Eylül ayını bulacağını söyledi. Hem bu ay, hem de planlandığı gibi gerçekleşirse Eylül ayında düzenlenecek tanıtımların ardından, 30-40 araçlık bir filonun hazırlanacağını ve her türlü testten sonra araçların seri üretime geçeceğini bildiren Işık, proje konusunda oldukça umutlu.

Fotolia_5860186_XL-e1388406753421

 

Tabi teknoloji konusunda tek projemiz otomobil sektöründe değil. Benzer bir projeyi telefon sektöründe de yaptıklarını ve konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü dile getiren Işık, sıfırdan bir telefon üretmek yerine donanım ve yazılım konusunda projeler oluşturmaya çalıştıklarını, şu anda 3 projenin donanımla, 5 projenin de yazılımla ilgili destek almaya hak kazandığını belirtti. Işık’a göre bu projede yani yerli telefon projesinde önem verilen şey öncelikle marka. Işık’ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde; ”telefonun tüm parçaları Türkiye’de üretilecek gibi bir gayemiz yok. Cep telefonu konusunda bizim için önemli olan marka oluşturmak. Onun dışındaki tüm işlemleri artık bir şekilde elde edebiliyorsunuz”.Özellikle yerli araç projesi konusunda oldukça heyecanlıyız. Bakalım bu ay içinde tanıtılacağı bildirilen binek model, bekleneni karşılayabilecek mi?

 

İnternet, Sektörel

Dünyanın en büyük online alışveriş adreslerinden store.apple.com tarih oldu

09/08/2015

Dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden birine ev sahipliği yapan store.apple.com alan adı tarih oldu. Dünya genelinde 40 ülkeden yılda 1 milyar kişinin ziyaret ettiği online mağazasını baştan sona yenileyen Apple, alışveriş deneyimini Apple.com’a taşıdı.

Yerel mağazaları da kapsayan yenilikle birlikte Apple Türkiye online mağazasına artık apple.com/tr/ adresinden ulaşıldığını görmek mümkün. Bununla birlikte store sekmesini de ortadan kaldıran Apple, Apple.com’da alışverişi genele yayıyor. Ürün sayfalarında, ürün incelemeleriyle birlikte satın al butonu görülebiliyor.

apple.com-yeni-e1438941191445

 

Sayfanın tepesinde siparişleriniz, satın aldıklarınız, favorileriniz gibi farklı ürünleri bir arada bulabileceğiniz bir alışveriş çantası sizi Apple.com gezintiniz boyunca takip ediyor. Böylelikle kullanıcıların ürünler arasında gezinirken satın alma işlemini ayrı bir portal yerine doğrudan ürün sayfasında halletmesi mümkün hale geliyor.

 

iphone-aksesuar-e1438941226993

 

Eskiden olduğu gibi Mac, iPhone, iPad ve Watch gibi ana ürünlere kendi kısa yollarından erişebileceğiniz Apple.com’da arama ikonunu tıkladığınızda aksesuarları görebiliyorsunuz. Yeniden tasarlanan bu bölümde Apple ve üçüncü parti üreticiler tarafından sunulan aksesuarları kategoriye göre arayabiliyor ya da belirli konseptlerde bir araya getirilen ürünleri inceleyip, satın alabiliyorsunuz.

Yeni mağazanın başta kullanıcı deneyimi olmak üzere, mobile uyum, dönüşümü arttırma gibi avantajları olabileceği aşikar.

 

Sektörel

iOS Kullanıcılarının Sayısında Artış Var

09/08/2015
Şuan teknoloji sektöründe en çok ilgi gören cihazlar telefonlar. Telefon satışları olarak başı çeken iki firma iseSamsung ve Apple. Bildiğiniz gibi Apple, iPhone’daiOS işletim sistemini kullanırken Samsung ve diğer telefon markaları (Microsoft, BlackBerry ve Symbian hariç) Android işletim sistemi kullanıyor. Taraflar bu şekilde ayrıldığı için çoğumuza da bir seçim yapma işi kalıyor; Android mi? iOS mu?

Amerika’da bulunan ComScore isimli bir anket şirketi, ülkedeki telefon satışlarına göre değişen son işletim sistemi kullanıcı sayılarını bir tablo halinde yayınladı.

Tabloda görülen son 3 ayın rakamlarına göre Android işletim sistemi kullanıcı sayısında hatırı sayılır bir düşüş var. Önceden ülkede bulunan telefon kullanıcılarının %52.4‘ü Android kullanırken şuan bu sayı %51.6, yani %0.8’lik bir düşüş yaşanmış.

Diğer taraftan iOS’un yüzünün güldüren bu tablo, iOS kullanıcılarının %42.6‘dan %44.1‘e kadar arttığını, yani %1.5’lik bir artışın söz konusu olduğunu gösteriyor.

Tabloda görülen rakamlara göre diğer akıllı telefon markalarından Microsoft %3.3’ten %2.9’a, BlackBerry ise %1.6’dan %1.2’ye düşmüş. Symbian %0.1 olarak sabit kalmış.

Telefon satışları olarak bakıldığında ise tek iOS kullanıcısı ve Apple markası olan iPhone, doğal olarak oranını burada da %44.1’e çekmiş. Samsung %29.3’ten %28.1’e, LG %8.4’ten %8.3’e,Motorola %5.0’den %4.9’a ve son olarak HTC %3.8’den %3.4’e düşmüş.

En çok kullanıcı sayısı bulunan markalar olan iPhone ve Samsung’un, Eylül ayında çıkacak yeni telefonları ile diğer markaları biraz daha geride bırakmaları bekleniyor.

Kaynak: GSMArena

 

Yandex.Metrica