Kategori Arama

Mobil

Mobil

12,000 TL’lik 24 Ayar Altın Kaplamalı iPhone 7 !

21/09/2016
iPhone 7 ‘nin fiyatı size ucuz geldiyse bir de bu modeline göz atın.

Apple‘ın iPhone cihazları her zaman sektöre damgasını vurmayı başarmış ve piyasaya çıktığı dönemlerde, sürekli olarak o dönemin en iyi telefonları arasında zirveye oynamıştır.

Ancak iPhone’ların belki de en fazla tartışılan şeyi şüphesiz fiyatı (bu biraz da ülkemizde uygulanan saçma vergilerden kaynaklanmakta). Mesela yeni çıkan iPhone 7 ve 7 Plus‘ın fiyatları 3 bin küsür liradan başlayarak 4 bin liraya, hatta o rakamın da üstüne çıkmakta. Fakat ”bu fiyatlar beni kesmiyor” diyenlerden iseniz, o zaman 24 ayar altın kaplamalı ve arkasında elmaslar ile ejderha kabartması bulunan iPhone 7 ile 7 Plus tam size göre.

Telefona uygulanan altın kaplama işlemi 20 aşamada gerçekleşmekte. Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra hazır hale gelen altın kaplama iPhone 7 ve 7 Plus’ın fiyatları 1,900 dolardan başlamakta. 32GB’lik iPhone 7’nin fiyatı 1,900 dolar, 128GB’lik 2,400 dolar, 256GB’lik model ise 2,600 dolara satılmakta. iPhone 7 Plus için ise fiyatlar 100 dolar artış gösteriyor.

Tabi bu sadece altın kaplama modeller için. Eğer telefonun arkasındaki Apple logosunun elmas parçalarından olmasını ve bir de altın kabartma ejderha figürünü istiyorsanız o zaman cüzdanınızı biraz daha açmanız gerekiyor. Mesela bu özelliklerde, 128GB’lik iPhone 7’nin fiyatı 4,000 dolar (iPhone 7 Plus ise 4,500 dolar).

Alacak arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun.

Mobil

Samsung, 500.000 Adet Note 7 nin Değişimine Bugün Resmen Başladı!

21/09/2016
Patlama sorunları ile Samsung’un başını büyük belaya sokan Galaxy Note 7, bugünden itibaren değişim programı başladı.

Artık hepimizin ezberlediği ve Galaxy Note 7 denilince “patlayan telefon” konumuna gelen cihazdaSamsung çözümü serideki batarya sorununu çözerek ücretsiz değişim ya da iadeye çevirmişti. Eylül sonu ya da Ekim gibi beklenen değişim programı bugün resmen başladı.

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başlanan Samsung Galaxy Note 7’nin değişim programında ilk parti olarak 500.000 yeni ve sorunsuz Note 7, değiştirmek isteyen kullanıcılarını bekliyor olacak. Ardından gelen duyumlara göre Ekim ayının ortasında ise Türkiye’de de resmi değişim prosedürleri başlayacak gibi görünüyor.

Şu anda bahsettiğim gibi sadece ABD’de yapılan değişimler sonrasında tüm dikkatler yeni Note 7’lerde olacak. Çünkü yeni Note 7’lerde çıkacak olası farklı bir sorun Samsung’un prestijini ve markasına bir ciddi darbe daha vuracaktır. Bu da ilerleyen yıllarda çıkaracağı yeni model satışlarına ciddi bir etki verecek.

Amerika’da yaşayan Note 7 kullanıcıları ise bugünden itibaren Samsung mağazalarında ve kendi operatörünün mağazasına giderek yeni Note 7 cihazını alıp güvenle kullanmaya başlayabilirler.

Mobil

Turkcell’den Ücretsiz Konuşma, SMS ve İnternet Desteği

17/07/2016

Geçtiğimiz gün İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülke genelinde dün geceden bu yana yaşanan olayda birçok vatandaşımız acil durumlarla karşı karşıya geliyor, aynı zamanda yakınlarının sağlık durumuyla ilgili bilgi edinme ihtiyacı hissediyor.

Turkcell, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaşanan olaya bağlı olası bir acil durumda iletişim sıkıntısı yaşamaması için tüm Turkcell müşterilerine ücretsiz konuşma, SMS ve internet yükleneceğini belirtti. Turkcell’in bu desteği Turkcell Twitter hesabı üzerinden hızla yayıldı. Turkcell konuyla ilgili detaylı bir açıklamada bulundu.

 Konuyla ilgili Turkcell’in açıklaması

Türkiye’nin Turkcell’i olarak yaşanan süreçte halkımızın kesintisiz iletişimini sağlamak adına tüm gücümüzle çalışıyor ve hiçbir hizmetin aksamaması için gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Bu kapsamda vatandaşlarımızın acil iletişim ihtiyaçlarını karşılayıp yakınlarına ulaşabilmeleri için tüm Turkcell’lilere ücretsiz konuşma, SMS veinternet yüklemesi yapılacaktır.

Haberlere ve resmi duyurulara anında ulaşıp gelişmeleri mobil cihazlardan kesintisiz takip etmek için Turkcell TV+ uygulamasının (http://www.turkcell.com.tr/tr/tvplus) kullanılabileceğini hatırlatır, kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Mobil

Vodafone, Ücretsiz Konuşma ve İnternet Desteğini Açıkladı

17/07/2016
Ülkemizde yaşanan acı verici olayda vatandaşların iletişim ihtiyacı üzerine Turkcell bir duyuru yayınlayarak abonelerine ücretsiz konuşma, mesajlaşma ve internet paketi yüklediğini belirtmişti. (İlgili haber)

Turkcell’in bu desteğinden sonra Vodafone Türkiye de basın açıklaması yayınlayarak abonelerine ücretsiz konuşma ve internet paketi tanımladığını duyurdu. Kısa bir süre önce yayınlanan basın açıklamasında şirket yaşanan olayı kınayarak abonelerine acil iletişim ihtiyacına destek olmak için haftasonu boyunca geçerli 150 dakika konuşma ve 250MB internet tanımladığı bilgisini paylaştı.

• Vodafone Türkiye tarafından yapılan basın açıklaması

Dün gece ülkemizin demokratik kurumlarına karşı yapılan dehşet verici saldırıları şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybeden masumlara Allah’tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Bu zor günlerde halkımızın yanındayız, birlik ve düzenin yeniden kurulmasından dolayı mutluyuz.

Vodafone Türkiye olarak bu süreç boyunca kesintisiz hizmet vermeyi sürdürmek üzere tüm önlemleri almış bulunmaktayız. Acil iletişim ihtiyaçlarına destek olmak için tüm abonelerimize haftasonu geçerli ücretsiz 150 dakika konuşma ve 250MB internet tanımlanmaktadır.

Mobil

Türk Telekom ‘dan da Ücretsiz Konuşma ve İnternet Desteği

17/07/2016

Bir süredir ülkemizde yaşanan olaydan dolayı vatandaşların iletişim ihtiyaçlarını karşılaması adına operatörler iletişimin sürdürülebilmesi için desteklerini açıklıyorlar. İlk olarak Turkcell ardından da Vodafone‘dan gelen ücretsiz konuşma ve internet desteği Türk Telekom tarafından da açıklandı.

Türk Telekom’un gece saatlerinde Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Türk Telekom mobil müşterilerine ücretsiz her yöne konuşma ve internet sağlandığı belirtilirken aynı zamanda Türk Telekom müşterisi olmayan diğer vatandaşlar için de Türk Telekom Wi-Fi noktalarında 1 hafta boyunca ücretsiz internet kullanımı, 1 hafta boyunca ankesörlü telefonlardan şehiriçi ve şehirler arası ücretsiz konuşma, Türk Telekom ev telefonu kullanan bireysel müşterilere 1 hafta boyunca şehiriçi ve şehirler arası ücretsiz konuşma sağlanacağı belirtildi.


Ayrıca Türk Telekom sadece iletişim desteğiyle kalmadı. Aynı zamanda Türkiye genelinde birçok noktada bulunan Türk Telekom mağazalarının 17 Temmuz Pazar günü açık olacağı ve mağazalarda serinlemek, mola vermek ya da bir şeyler içmek isteyen herkesin bu mağazalara uğrayabileceği bilgisi de Türk Telekom Twitter hesabından paylaşıldı.

Mobil

1 Nisan’dan İtibaren Hangi Telefon, Hangi 4.5G Hızını Destekleyecek?

30/03/2016

Bildiğiniz gibi 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle geçeceğimiz 4.5G teknolojisini destekleyen telefonlar için sizlere burada detaylı bir liste hazırlamıştık. Fakat cihazların cat değerlerine göre kişinin kullanacağı bağlantı hızları da değişeceği için sizlere daha güncel ve daha anlaşılır bir liste yapmaya karar verdik.

Bu listemizde sadece 4.5G destekleyen telefonlar yer alacaktır.

4.5G

 Telefonlarda Önemli Olan Cat Değeri Nedir?

Cat, aslında kategori kelimesi olan Category’nin kısaltmasıdır. Bu da mobil cihazlardaki maksimum internet bağlantı hızlarını temsil eder. Yani cihazınızda aşağıda belirteceğimiz cat değerlerine dikkat ediniz;

Kategori 3 (Cat 3): 100Mbit/s (4G)
Kategori 4 (Cat 4): 150Mbit/s
Kategori 6 (Cat 6): 300Mbit/s
Kategori 9 (Cat 9): 450Mbit/s

Bu değerler akıllı telefonlarında sıklıkla kullanılan değerler olarak dikkat çekiyor. Yani düz bir şekilde açıklamak gerekirse; eğer cihazınızda sadece Cat 4 desteği var ise o telefonda isterseniz 1Gbit/s internetiniz olsun maksimum 150Mbit/s hıza erişebilirsiniz demek oluyor. Bu bağlamda geçeceğimiz 4.5G teknolojisinde en iyi hızları görebilmek için Cat 6 ya da Cat 9 standardını destekleyen telefonlara sahip olmanız önemli. Ancak 150Mbit/s hız da kayda değer ve ülkemizde birçoğumuzun hala göremediği bir hız olduğunu unutmamak gerekli. Ayrıca listemize yine de yüksek bir hız olduğu için Cat 3’ü de ekledik. Fakat Cat 3’ün standartlar olarak 4G olduğunu da belirtelim.

Şimdi ise en hızlıdan en yavaşa göre sıralamamızı yapalım;

Turkcell 4.5G

 Cat 9 (450Mbps) Telefonlar

Bu telefonlar ülkemizde 1 Nisan’dan itibaren her operatörün sunabileceği en yüksek hızları başarı ile sizlere aktarabilecek cihazlardır. Herhangi bir hız kaybı olmaz.

LG G5
Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S7 Edge
Sony Xperia X Performance
Xiaomi Mi 5 (Cat 12 600Mbps)

Vodafone 4.5G

 Cat 6 (300Mbps) Telefonlar

Bu telefonlar ise Türk Telekom ve Vodafone’un sunabilecekleri hızları karşılarken, Turkcell’in iddia ettiği 375Mbps hız noktasında 75Mbps değerinde bir kayıp ile bağlantı sağlayacaklar. Ancak, 300Mbps mükemmel bir hız değeri olduğunu hatırlatalım

Apple iPhone 6S
Apple iPhone 6S Plus
General Mobile 5 Plus
HTC One A9
HTC One M9
HTC One M9+
Huawei Ascend Mate 7
Huawei Nexus 6P
Huawei Honor 6
Huawei Honor 7
Huwei P8
Lenovo Vibe X3
LG G4
LG Nexus 5X
LG V10
LG G Flex 2
Meizu Pro 5
Microsoft Lumia 950
Microsoft Lumia 950XL
Motorola Nexus 6
OnePlus One
OnePlus 2
OnePlus X
Samsung Galaxy A5 (2016)
Samsung Galaxy A7 (2016)
Samsung Galaxy A8
Samsung Galaxy A8 (2016)
Samsung Galaxy A9
Samsung Galaxy Alpha
Samsung Galaxy S5 Neo
Samsung Galaxy S6 (SM-G920)
Samsung Galaxy S6 Edge (SM-G925)
Samsung Galaxy S6 Edge Plus
Samsung Galaxy Note 4 (SM-N910F)
Samsung Galaxy Note 5 (SM-N920)
Samsung Galaxy Note Edge (SM-N915F)
Sony Xperia X
Sony Xperia Z3+
Sony Xperia Z5 (E6653)
Sony Xperia Z5 Compact (E5823)
Sony Xperia Z5 Premium
Türk Telekom Honor 7

Türk Telekom GBİT 4.5G

 Cat 4 (150Mbps) ve Cat 3 (100Mbps) Telefonlar

Bu telefonlar ise başta belirttiğim gibi yine size hızlı bir internet deneyimi sunabilecekken ortalama 225Mpbs/250Mbps gibi yüksek bir hıza da ulaşamamınıza yol açacaktır. Ayrıca buradaki bazı cihazlar Cat 4’deki 150Mpbs bağlantı hızı yerine 100Mbps olan ve standart olarak 4G destekleyen telefonlar, fakat hız bakımından yine yüksek olmaları sebebiyle Cat 3 cihazları da bu listemizde bulunuyor.

Apple iPhone 5
Apple iPhone 5C
Apple iPhone 5S
Apple iPhone 6
Apple iPhone 6 Plus
Apple iPhone SE
Asus Zenfone 2
Asus Zenfone 2 Laser
Asus Zenfone 2 Selfie
Avea inTouch 4
Casper VIA M1
Casper VIA V10
General Mobile 4G
HTC Desire 728
HTC Desire 816
HTC Desire 820
HTC Desire Eye
HTC E8 (One E8)
HTC One M7
HTC One M8
HTC One M8s
HTC One Max
HP Elite X3
Huawei G8
Huawei Ascend G7
Huawei Ascend P7
Huawei GR5
Lenovo P70
Huawei P8 Lite
Lenovo A7000
Lenovo Vibe P1
Lenovo Vibe Shot
Lenovo Vibe X2
Lenovo Vibe Z2
LG AKA
LG G Flex
LG G2
LG G2 Mini LTE
LG G3
LG G3 Beat (G3 S)
LG G4 Beat
LG G4 Stylus
LG Leon
LG Stylus 2
Meizu M1 Note
Meizu M2 Note
Meizu MX4
Meizu MX4 Pro
Meizu MX5
Microsoft Lumia 640 (LTE)
Microsoft Lumia 640 XL (LTE)
Nokia Lumia 625
Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 735
Nokia Lumia 820
Nokia Lumia 830
Nokia Lumia 920
Nokia Lumia 925
Nokia Lumia 930
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1320
Nokia Lumia 1520
Samsung Galaxy A3 (2015)
Samsung Galaxy A3 (2016)
Samsung Galaxy A5 (2015)
Samsung Galaxy A7 (2015)
Samsung Galaxy E7
Samsung Galaxy S3 (SM-I9305)
Samsung Galaxy S4 (SM-I9505)
Samsung Galaxy S4 Mini (SM-I9190 4G / SM-I9195I 4.5G)
Samsung Galaxy S5
Samsung Galaxy S5 Mini
Samsung Galaxy Grand 2 (SM-G7105)
Samsung Galaxy Grand 2 LTE (SM-G67105)
Samsung Galaxy Grand Prime (SM-G530FQ)
Samsung Galaxy Grand Max (SM-G70)
Samsung Galaxy J1 4G
Samsung Galaxy J2
Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)
Samsung Galaxy J7
Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)
Samsung Galaxy Note 3 Neo (SM-N7505)
Samsung Galaxy Note 4 (SM-N910CQ / SM-N910C)
Sony Xperia C3
Sony Xperia C4
Sony Xperia C5 Ultra
Sony Xperia M4 Aqua
Sony Xperia M5
Sony Xperia T2 Ultra
Sony Xperia T3
Sony Xperia XA
Sony Xperia C3
Sony Xperia C4
Sony Xperia C4 DUAL
Sony Xperia E3
Sony Xperia E4g
Sony Xperia M2
Sony Xperia M2 Aqua
Sony Xperia SP
Sony Xperia ZR
Sony Xperia Z
Sony Xperia Z Ultra
Sony Xperia Z1
Sony Xperia Z1 Compact
Sony Xperia Z1s
Sony Xperia Z2
Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z5 (E6603)
Sony Xperia Z3 Compact
Sony Xperia Z5 Compact (E5803)
Teknosa Preo P2
Turkcell T60
Turkcell Turbo T50
Turk Telekom TT175
Vestel Venüs 5.5V
Vestel Venüs 5.5X
Vestel Venüs V3 5040
Vestel Venüs V3 5070
Vestel Venüs V3 5570
Vodafone Smart 6
Vodafone Smart 6 Prime
Vodafone Smart 6 Speed
Vodafone Smart 6 Ultra
Xiaomi Redmi Note 2

Tekrar bir hatırlatma yapmak gerekirse, listede olmayan cihazların 4.5G desteği olmadığını hatırlatalım. Eğer bu listede telefonunuz yoksa buradaki 4G uyumlu telefonlar listemize göz atarak cihazının 4G desteği olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer her iki listede de cihazınız yoksa yorum kısmından belirtebilirsiniz. Gerekli araştırmayı yaparak hangi bağlantıyı desteklediği noktasında yardımcı oluruz.

Mobil

Burger King “Apple Watch” Uygulamasıyla Bir İlke İmza Attı!

06/02/2016

Türkiye’nin en büyük hızlı servis restoran zinciri Burger King, 2015 yılının ilk yarısında yenilenen iPhone ve Android uygulamalarının ardından, şimdi de Apple Watch ile sipariş vermek isteyen tüm misafirlerine her kanaldan, kolay ve en hızlı şekilde ulaşmaya devam ediyor.

Uygulamaya girerek 5 adımdan oluşan siparişlerini tamamlayan Apple Watch kullanıcıları, Burger King’in enfes lezzetleri için geri sayıma başlıyor. Apple Watch kullanıcıları birinci aşamada iPhone’larına indirdikleri Burger King uygulaması üzerinden sipariş vermek istedikleri lezzetleri Watch listelerine kaydediyor. İkinci aşamada Apple Watch’larında Burger King uygulamasını açıyor ve kendine özel listesinden, istediği ürünü belirliyor. Diğer  aşamalarda sistemde kayıtlı olan adresini seçip, siparişi nasıl ödemek istediğine karar vererek siparişini tamamlıyor.

Güler yüzün, sürpriz kampanyaların ve unutulmaz tatların adresi Burger King,  misafirlerini yenilik dolu dünyasına bekliyor.

BURGER KING hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için www.burgerking.com.tr  veya Facebook ve Twitter üzerinden yenilikleri takip edebilir, Burger King Türkiye iPhone uygulamasını buradaki bağlantıdan ve aşağıdaki QR kodu okutarak indirebilirsiniz.

Mobil

Apple Music Türkiye’de Kullanıma Sunuldu!

06/02/2016

Birkaç ay önce Apple tarafından iOS ve aynı zamanda beta olarak da Android kullanıcılarına  sunulan ve Spotify‘ın en iddialı rakiplerinden biri olma potansiyeline sahip olan Apple Music yaşanan telif sorunlarının çözülmesinin ardından sonunda Türkiye’de de kullanıma sunuldu.

iTunes Store‘da bulunan şarkıların neredeyse tümüne erişebileceğiniz Apple Music’i kullanmak için tek yapmanız gereken iOS cihazınızdaki Müzik uygulamasını açmak. Artık Apple Music’in online erişimine de açık olan bir sistem olacak. Tabii bir Apple ID ve kredi kartı bilgilerinizi de uygulamayı aktif olarak kullanmaya başlamadan önce vermeniz gerekiyor zira tahmin edebileceğiniz gibi Apple Music ücretsiz. Bu noktada Android kullanıcıları için bir hatırlatma yapalım; Apple Music uygulamasını Android’de de kullanırken bir Apple ID istiyor. Yani bir Apple ID almanız gerekecek (varsa onunla üyeliğinizi kullanabilirsiniz)

Fakat şöyle bir güzellik var; Apple, yurtdışındaki kullanıcılarına yaptığı avantajın aynısını Türkiye’deki kullanıcılara da sunuyor. Kullanıcılara üç aylık ücretsiz deneme sürümü sunan Apple Music’i bu 3 aydan sonra kullanmaya devam etmek için ödemeniz gereken miktar aylık 9,99 TL. Altı kişiye kadar aile paylaşımı özelliği için ödemeniz gereken tutar ise 14,99 TL. Yani bu noktada Türkiye’deki Spotify fiyatları ile aynı diyebiliriz.

iPhone, Apple Watch, Apple TV, Mac ve PC‘nizde kullanabileceğiniz Apple Music, Android işlerim sistemli cihaz sahipleri tarfından da indirilip kullanılabilmekte. Hatta Android kullanıcıları için Apple Music’in şöyle bir güzelliği de var; çevrimdışı kullanımlarda telefona kaydedilen içeriği harici microSD’lere atabiliyorsunuz. Yani hem uygumadaki şarkılarınızı çevrimdışı dinleyebiliyorsunuz, hem de telefonunuzun sabit hafızasını doldurmamış oluyorsunuz. (Mis)

Mobil

Avea’lı Cihazlara Türk Telekom Yazısı Gelmeye Başladı

27/01/2016

Avea’nın bundan sonra tüm hizmetini Türk Telekom’un bünyesi altında verecek olması, dünün en önemli gelişmeleri arasındaydı. Avea ile birlikte TTNET isminin de yer aldığı tüm hizmetler, artık yalnızca Türk Telekom adıyla verilecek.

Bu gelişmenin ardından mobil cihazlarda Avea yazısının ne zaman kalkacağını merak etmeye başlamıştık. Twitter’dan bazı kullanıcıların göndermeye başladığı görseller, yazının yavaş yavaş mobile geldiğini gösteriyor.

Eğer yazıyı hala göremediyseniz, telefonunuzu Uçak Modu’na alıp bir süre bekledikten sonra tekrar eski haline döndürmeyi bir deneyin. Bu da olmazsa eğer telefonunuzda farklı bir baz istasyonundan hizmet almaya başladığınızda, sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan yazı otomatik olarak değişiyor.

Mobil

Sony Xperia Z5’i Ücretsiz Deneyin!

23/01/2016

Geçen yılın en sağlam telefonlarından biri olan ve sektörle ilgilenen -biz de dahil olmak üzere- hemen hemen herkes tarafından büyük beğeni toplayan Sony Xperia Z5‘i siz de alıp ücretsiz bir şekilde deneyebilirsiniz.

DHA’da yer alan basın bültenine göre Xperia serisinde her seferinde üzerine koyarak sonunda muazzam bir telefona imza atan Sony’nin son canavarı Xperia Z5, İstanbul,Ankara ve Antalya‘da belirlenmiş Turkcell ve Vodafone mağazalarında 5 günlük bir süre zarfında ücretsiz denemeye sunulmuş durumda. Tek yapmanız gereken belirlenen şubelerden birine giderek gerekli kullanım formunu doldurmak.

 5.2 inçlik Full HD ekrana, Snapdragon 810 çipsete, 3GB RAM‘e, 32GB depolama kapasitesine, 0.03sn odaklama süresine sahip 23MP arka ve 5.1MP ön kameraya sahip olan Xperia Z5, Mart ayına kadar dediğimiz şekilde 5 gün ücretsiz deneme imkanı ile şu mağazalarda kullanıcılara sunulmuş durumda.

-Turkcell Bağdat Caddesi
-İstiklal Caddesi
-Kanyon AVM
-Capitol AVM
-MarkAntalya AVM
-Ankara Next Level AVM Mağazaları
-Vodafone Emre Bilgisayar (Bağdat Caddesi, İstinye Park AVM)
-Özatalar (Kadıköy)
-İrudyum İletişim Mağazalar

Mobil

iPhone 7’de Kulaklık Girişi Bulunmayacağı Kesinleşti!

23/01/2016

Apple‘ın iPhone 6S ve iPhone 6S Plus‘ı tanıtmasının ardından ve üzerinden geçen zaman neticesinde yeni telefon almayı düşünen (özellikle tercihini iPhone şeklinde yapacak) kesimde “Acaba iPhone 7’yi beklesem mi?” düşüncesi başladı. Şimdiye kadar birçok söylenti ile şekillenen yeni nesil iPhone için en fazla dillendirilen detay ise bu telefonda kulaklık girişinin olmama noktasında birleşmişti.

Şimdi ise iOS 9’da bulunan birkaç kod detayıyla iPhone 7’de  Li-Fi konusunda bilgiler ortaya çıkmış.

Wi-Fi teknolojisine benzeyen, ancak ışık, optik kablosuz bağlantı ve infrared bağlantı teknolojilerini kullanarak 224 gigabit hızlarına varabilen oldukça hızlı bir bağlantı teknolojisi kullanacak olan iPhone 7’de bu özellik özellikle yüksek kaliteli müzik transferlerinde bluetooth yerine kullanılarak kayıpsız bir müzik keyfi sağlamayı amaçlıyor olacak. Bunun yanı sıra iOS 9.3 beta kodlamalarında “Headphones.have.%sinput.NO” şeklinde bir kodun da görülmüş olması artık iPhone 7’de Li-Fi teknolojisini kullanacak ve kulaklık girişi bulunmayan bir iPhone 7 bulunacağı kesinleşmiş oldu.

Yani eğer radarınızda iPhone 7 var ve almayı düşünüyorsanız her yerde bulabileceğiniz çeşitli özelliklere sahip 3.5mm jack girişli kulaklıklar yerine lightning girişli ya da Li-Fi üzerinden aktarım yapabilecek kulaklıklar tercih etmeniz gerekebilir.

Mobil

WhatsApp’ta Gelen Mesajı Mavi Tiksiz Okuma Yöntemleri

23/01/2016

Geçtiğimiz günlerde tamamen ücretsiz hale getirilen ve SMS’den bile daha çok tercih edilen mesajlaşma yöntemi olan WhatsApp‘ta bir süre önce gelen okundu bildirmine denk mavi tik özelliği birçok kişinin canını yakan bir özellik haline geldi. Gelen mesajın önemi farketmeksizin cevap vermenizi zorunlu kıldıran bu özellikten birçok kişi farklı yöntemlerle kurtulmak istiyor. Ancak bunun da en temel 3 farklı yöntemi bulunmakta.

Herhangi bir uygulama vb ayar gerektirmeyen bu yöntemler bazı anlarda ciddi manada hayat kurtarıcı olabilir. Yani aklınızda bulunsun, gerekirse kullanırsınız diyelim;

 1) Okundu Onayını Kapatma

Bu özellik aslında sorunun kökten çözümü, fakat en büyük dezavantajı artık size de okundu onayı olan mavi tik gelmeyecek. WhatsApp’taki menüden sırasıyla Ayarlar > Hesap > Gizlilik yönergesineki okundu onayını kapatmanız halinde artık sorunu çözüme kavuşturmuş oluyorsunuz. Ama tekrar hatırlatayım: bu özelliği aktif ettiğinizde karşınızdakine mavi tik hiçbir zaman gitmeyecek, ama siz de mavi tik ile okundu onayını alamayacaksınız.

 2) Bildirim/Widget Kullanma

Mesaj geldiğinde eğer WhatsApp bildiriminiz açıksa mesajın bir kısmını görebiliyorsunuz. Bildirim panelinden kontrol edebileceğiniz mesajda mesajın önem durumunu ve kimden geldiğini görerek mesajı açıp açmama konusunda karar kılabilirsiniz. Ancak daha güzeli ise widget kullanmak olacak. Telefonunuzun ana ekranına WhatsApp widget’ını ekleyerek gelen mesajları detaylı olarak okundu iletisi gitmeden görebileceksiniz. Böylece hem başkalarına attığınız mesajlarda mavi tik kontrolü yapabilir, bir de gelen mesajlar için mavi tik gitmeden okuyabileceksiniz.

 3) Uçak Modu

Bir mesaj geldi, oldukça uzun. Ama o sırada açıp açmama konusunda kararsızsınız. Çözümü ise basit. Bildirim panelini aşağıya çekip uçak modunu aktif edip birkaç saniye bekleyin, ardından mesajı açın. O sırada karşıya okundu iletisini gönderecek bir bağlantınız olmadığı için mesajınızı okumuş olsanız bile karşıda mavi tik olmayacak. Fakar eğer WhatsApp’ı kapatmadan uçak modundan çıkarsanız, çıktığınız an itibariyle mavi tik karşıya iletilir. Bu sebeple mesaja daha sonra cevap vermek istiyorsanız uçak modundan çıkmadan WhatsApp’ı kapatmayı unutmayın.

Yandex.Metrica