Kategori Arama

İnternet

İnternet

Başbakan Yıldırım: “ İnternet Kesintisi Güvenlik İçin, Uzun Sürmeyecek”

04/11/2016
Dün geceden bu yana yaşanan internet sorunu ile alakalı beklenen açıklama Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi.

Dün geceden bu yana sorunların bir türlü geçmediği internet bağlantıları ile alakalı buradan görebileceğiniz BTK’nın ilginç yorumu ardından Başbakan Binali Yıldırım gerekli açıklamayı yaptı.

Gündemde olan olaylar ile alakalı açıklama yaptığı sırada internet kesintileri ile soru üzerine “Güvenlik için uygulamalardır. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner.” şeklinde açıklama yapan Yıldırım, sorunun geçici olduğuna ve hükümet tarafından tehlikenin önlenmesinin ardından normale döneceği bilgisi verilmiş oldu.

Böylece uzun sürmeyeceği ortaya çıkan bağlantı sorunlarının ne zaman normale döneceği ise şu an için net değil. Bu süreçte mobil cihazlarınızda buradaki, bilgisayardan ise buradaki bağlantılardan paylaştığımız VPN hizmetlerini kullanabilirsiniz.

İnternet

BTK’dan Efsane Açıklama: “Türkiye Genelinde Yaşanan Bu Sorun İnternetle Alakalı”

04/11/2016
Dün geceden bu yana yaşanan sorunun internet ile alakalı olduğu açıklaması geldi.

Bildiğiniz gibi dün geceden bu yana internet felç. Facebook, Twitter, YouTube ve WhatsApp başta olmak üzere bazı bankaların sitelerine ve Skype’ta bağlantı sorunu yaşanıyor. Konu ile alakalı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Haber Türk‘e yapılan açıklamaya göre ise “Türkiye genelinde yaşanan bu sorun internetle alakalı.” imiş.

Yine aynı haberde BTK’dan çıkan herhangi bir erişim yasağı uygulanmadığı ve aynı zamanda mobil operatörlerde yaşanan sorunun teknik aksaklık olduğu iddia ediliyor.

Aslına bakarsanız birçok yoruma açık olan ve internet sorunlarının da sebebi belli olan duruma göre BTK tarafından Haber Türk’e verilen bilgiye yorumu sizlere bırakıyoruz.

İnternet, Sosyal Medya

Malum İnternet Sorununa Çözüm Sunan PC İçin En İyi 5 VPN Hizmeti

04/11/2016
Dün akşam 01:00 saatinden itibaren net bir tabirle fişi çekilen internet için bağlantınızı sağlamlaştıracak 5 VPN hizmetinden bahsediyoruz

Hepinizin fark ettiği gibi dün gece Fenerbahçe’nin Manchester United karşısındaki galibiyetine sevinemeden internet bağlantılarında sorun ile karşılaştık. İlk önce Facebook, Twitter ve YouTube’a erişemediğimiz ortamda, saat 02:00 civarında ise bu furyaya WhatsApp’ın da dahil olması ile “Ya abi hiç kullanmıyorum, hep artıyor” dediğimiz SMS hizmetini bol bol kullanmak durumunda kaldık.

Türk Telekom tarafında ortaya çıkan toplu internet kesimi ile TT kullanıcıları gerek mobil ve gerekse evden internet konusunda bağlantılarını bir süre alamadılar ve bu sorun en azından (sosyal medyanın hala felç olması dışında) düzeldi. Son saatlerde ise Skype’ta da benzer bağlantı sorunu göze çarptığını da belirtelim.

Sosyal Medyaya Erişim Sıkıntınızı Aşmanızı Sağlayacak 5 VPN Uygulaması!

Eğer mobil internet üzerinden sosyal medyaya erişmek istiyorsanız yukarıdaki listemize göz atarak VPN hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle Opera VPN hizmeti ücretsiz olması ile tercih edebileceğiniz bir seçenek.

Ancak bilgisayarlarda sorun yaşıyorsanız hangi hizmetleri kullanmanız gerekli? İşte 5 önerimizi başlıklara tıklayarak ilgili sitesinden indirebilirsiniz;

1- Opera

e552580f1c5515fb05b6cad2c7bc09becc53fd33

Evet, yanlış duymadınız. VPN hizmeti değil, bir tarayıcı öneriyoruz. Hem Windows, hem Mac hem de Linux desteği sunan Opera’yı bilgisayarınıza indirip Tercihler > Gizlilik ve Güvenlik yönergesinden VPN hizmetini açmanız halinde Opera üzerinden ücretsiz ve sınırsız bir VPN hizmetine sahip oluyorsunuz.

Tek dezavantajının diğer programları etkilememesi olan Opera’nın VPN özelliği ile en azından işinizi, dersinizi ve sosyal medyada takılmanızı rahatlıkla bu tarayıcı üzerinden yapabilirsiniz.

2- Hola VPN

c934f7c1139098da9162c9ab98cd0efdc28a5f68

Opera tarayıcıdan sonra her yerde kullanmak isteyebileceğiniz bir VPN hizmeti olan Hola, Windows, Mac, Xbox, PlayStation ve Apple TV gibi geniş bir kitleye hizmet vererek ön plana çıkıyor. Bunu da ücretsiz olarak yapan Hola’yı Opera tarayıcı kullanmak istemiyorsanız tercih edebilirsiniz.

3- CyberGhost

87136b749d9ce309b122af2dfa7308c3a912d43d

Hem ücretli hem ücretsiz versiyona sahip olan CyberGhost da Windows, Mac ve Linux desteği sağlayan bir yapıda. Ayrı bir program olarak kullanılan CyberGhost’u da bu noktada tercih edebilirsiniz.

4- Tor Browser

2af00cfa4a9e58c882fdd267b38ffc5684272102

Tamamıyla gizlilik özelliği ile birçok kişinin favorisi olan Tor, aynı zamanda deep web dünyasına girişte tercih edilen muhteşem bir tarayıcı. Amacınız VPN ve gizlilik ise ilk tercih etmeniz gereken tarayıcı bu olabilir.

5- ZenMate

a2207a1f476df2fda89a5ecd744bc0d9b35ab890

Bir klasik haline gelen ZenMate, Windows ve Mac uyumu, ayrıca Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera için de eklenti desteği sunuyor. Hatta Türkiye’de en çok tercih edilen hizmetin bu olduğunu söyleyebiliriz.

İnternet

Sosyal Medyaya Erişim Sıkıntınızı Aşmanızı Sağlayacak 5 VPN Uygulaması!

04/11/2016
Bu sabah saatlerinden sosyal ağlara getirilen erişim engelini bazı VPN uygulamaları ile aşabilirsiniz.

Dün gece yarısından itibaren WhatsApp, Twitter, YouTube ve Instagram gibi popüler sosyal ağlara erişim sıkıntısı yaşandı ve hala da yaşanmaya devam ediyor. Hatta sabah erken saatlerden itibaren Türk Telekom, mobil interneti tamamen kapatmış durumda. Hali hazırda internetiniz varsa dahi bu popüler ağlara erişimde sıkıntı yaşayanlar, bazı VPN çözümlerini kullanarak sorunun üstesinden gelebilirler. Bunlardan bazıları şu şekilde:

Malum İnternet Sorununa Çözüm Sunan PC İçin En İyi 5 VPN Hizmeti

Touch VPN

AndroidiOS

fefc4c22332f5aed21fba920bf8aa83b7cc524ee

Opera VPN

Android ve iOS

491c68ea0c4e9513b4cdeabaa2d93cafcf807f5f

Hola Ücretsiz VPN

Android

5fa49a4fe514b66d9893c0228d101fa099416794

Zenmate

AndroidiOS

849f769ccfe74a46f992e00c863f41f8ab38e04a

Hideman

AndroidiOS

713999bfd5d789d7a956f9eba21aa1b387741516

İnternet

Yol Haritasını Çıkarmak İçin Çip Takılan Leyleği Mersin de Vurdular

21/09/2016
Göçmen kuşların yol haritasını çıkarmak için üzerine çip takılarak bırakılan leylek, 2600 kilometre uçtuktan sonra Mersin ’deki avcılar tarafından vuruldu.

Slovak ve Macar bilim insanlarının göçmen kuşların yol haritasını çıkarmak için 2012 yılında çip taktığı ve bu zamana kadar toplam 2600 kilometre uçuş gerçekleştiren leylek, Mersin’in Davultepe Mahallesi’ndeki sulama göletine düşmüş şekilde bulundu.

Leyleğin üzerinde bir cihaz gören bölgedeki sakinler, kuşun kurtarılması için itfaiye ekiplerine haber verdiler. Bölgeye ekipler, çamura batmış haldeki leyleği kurtardılar. Bacağı kopmak üzere olduğu görülen leyleğin ateşli bir silahla vurulduğu ortaya çıktı. Ekiplerin yaptığı ilk müdahalenin ardındanTarsus Hayvanat Bahçesi’ne götürülen leylek, maalesef kurtarılamadı.

İnternet

Coca Cola ’nın İçilmesi Dışında Kullanıldığında Korkutucu Bir Şekilde İşe Yaradığı 8 Şey

23/01/2016
 •   Bahçenizdeki böceklerden kurtulun

  Eğer bahçenizde istemediğiniz bazı böcekler varsa bir kasenin içerisine Coca Cola koyun ve birkaç gün bekleyin. Bu böcekler içeceğin içerisindeki meşrubat kokusuna geldikten sonra yine içecekte bulunan asit sayesinde yok olacaklar.
 •   Arabanızın camı buzlandıysa birazcık üzerine dökün

  Soğuk kış günlerinde eğer arabanızın camı buzla kaplanmışsa çözülmesini sağlamak için üzerine biraz Coca Cola dökün. Buzun yavaş yavaş çözüldüğünü göreceksiniz.
 •   Tencereyi Coca Cola ile temizleyin

  Eğer ki bir öğrenci evindeyseniz, o tencerenin dibinde 2 haftadır tüketilmemiş makarnanın oluşturduğu tabakayı mutlaka tecrübe etmişsinizdir. Makarnayı çıkarması ayrı, tencereyi temizlemesi ayrı bir dert olan bu durumdan kurtulmak için tencerenin içerisine biraz Coca Cola dökün ve kaynatın. Bir bakmışsınız ki leke meke kalmamış.
 •   Arabanın camlarını temizleyin

  Aynı şekilde arabanızın camlarında çıkmayan lekeler varsa bir bezin üzerine Coca Cola dökerek silmeye başlayın. Temizlendiğini göreceksiniz.
 •   Paslanmış araba

  Arabanız biraz eskidiyse ve bazı bölümleri pas tutmaya başladıysa üzerine biraz Coca Cola döküp bezle silin. Cam gibi yapmasa da pasın büyük bir kısmı arabanızda sökülecektir.
 •   Paslı civata

  Paslandığı için yerinden kıpırdatamadığınız cıvatanın üzerine biraz Coca Cola dökün. Birkaç dakika sonra rahat rahat açabileceksiniz.
 •   Yağ dökülmüş elbiselerde kullanın

  Genelde annelerimiz yağ dökülen elbisenin o kısmı ‘tuz dök, tuz’ derler. Fakat bir kerelik annenizi dinlemeyip üzerine Coca Cola dökün ve ovalayın. Muhtemelen yağdan iz kalmayacak.
 •   Petrolden kaynaklanan izler

  Evinizin önünde ya da herhangi bir yerde petrolden kaynaklanan iz varsa önce bol suyla, ardından da Coca Cola’yla o kısmı yıkayın. Petrol izinin kaybolduğunu göreceksiniz.
İnternet

Twitter’dan Uyarı: Hesabınıza Devlet İçin Çalışan Hacker’lar Saldırabilir!

15/12/2015

Dünyanın en çok kullanılan ikinci sosyal paylaşım platformu olan Twitter, Facebook’a ve diğer sosyal paylaşım sitelerine oranla sahip olduğu yüksek güvenlik ve gizlilikle tanınır. Hiçbir şekilde kullanıcıların bilgilerini paylaşmayan ve bu bilgilerin sorumluluğunu istemediği için çok büyük suçlar işleyen kişilerin hesapları hariç (örneğin çocuk pornosu paylaşanlar) hiçbir hesabı araştırmayan Twitter, bazı okuyucularımızın hatırlayacağı gibi Gezi Parkı eylemlerinde de sırf fikrini dile getirdikleri için cezalandırılmak istenen kullanıcıların bilgilerini devletle paylaşmamıştı. Bu gibi konulardan ötürü kullanıcılarının sevgisini kazanmayı başarmış olan Twitter, bazı kurumların e-mail adresine devlet için çalışan hacker’lar tarafından saldırıya uğrayabileceklerini bildiren bilgilendirme mesajı gönderdi.

 

 

 

Bu uyarı mesajını ilk alan kurumlardan birisi Coldhak. Coldhak, @coldhakca şeklinde bulabileceğiniz Twitter hesabında Twitter yetkililerinden almış olduğu uyarı mesajını sabitlemiş durumda. “Non-profit” yani “kar amacıyla kurulmamış” kuruluşlardan birisi olan ve sadece 500 takipçiye sahip olan Coldhak’in neden böyle bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu anlamak oldukça zor, ancak Twitter’ın paylaştığı bu bilgilere bakılırsa “devlet tarafından desteklenen” hackerlar, Coldhak dışında birçok kurumu hedef alacaklar.

Twitter tarafından Coldhak’e gönderilmiş olan bilgilendirme mesajında devlet için çalışan hacker’ların Coldhak hesabının kullanıcılarının telefon numaralarını, e-mail adreslerini ve IP adreslerini çalmaya çalışabilecekleri belirtiliyor. Aynı zamanda Twitter, Coldhak’e gizliliğini korumak adına Tor kullanabileceğini de belirtmiş ancak Twitter’da Tor kullanan kullanıcıların engellendiğini hepimiz biliyoruz.

Kaynak: TheRegister 

İnternet

Anonymous Dediğini Yaptı, IŞİD’e İlk Günden Darbeyi Vurdu!

18/11/2015

Paris’te 13 Kasım tarihinde yapılan saldırıyı IŞİD’in üstlenmesinin ardından Anonymous bir açıklama yapmış ve IŞİD’e karşı savaş başlattıklarını belirtmişti. İnternet üzerinden yapacakları tüm saldırıları IŞİD’in üzerinde yoğunlaştıracaklarını belirten hacker grubu, beklendiği gibi daha ilk günden terör örgütünün Twitter’daki birçok hesabını ele geçirdi.

Açıklamanın yapıldığı gün içerisinde IŞİD’e ait olan yaklaşık 3800 Twitter adresi, Anonymous tarafından ele geçirildi. Hacker grubunun bunu yaparken en büyük destekçisi ise Twitter kullanıcıları oldu. Açılan #OpISIS hashtag’i sayesinde IŞİD’in gerçek üyelerine ait olan Twitter, Facebook ve YouTube adresleri, Twitter kullanıcıları tarafından deşifre edildi. Bu sayede Anonymous, terör örgütüne ait kişilerin hesaplarına daha kolay ulaşabildi. Daha önce Charlie Hebdo saldırısının ardından hacker grubu tarafından IŞİD’e savaş açılmış ve on binlerce hesap ele geçirilmişti.

Sosyal medya, artık terör örgütleri tarafından da aktif olarak kullanılmaya başlanılan ve örgüte katılım sağlanması için kullanılan en önemli platformlardan bir tanesi olmuştur. Bu yüzden Anonymous’un bu hareketinin basit bir hack operasyonu olarak algılanmaması gerektiğini, terörün gücünü zayıflatacak önemli bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. (internetteki yorumlara bir bakayım dedim de çoğu kimse ‘amaan çok çok hacklerler’ falan demiş, olayın sadece hack olmadığının altını çizmek istedim)

 

İnternet

Facebook Profillerinde Arama Yapabileceğimiz Bomba Bir Özellik Geliyor!

17/11/2015

‘Her gün milyon dolarlar kazanıyorum, sülalem raad’ diyen Facebook, sosyal ağa yenilik getirmek için ara sıra ‘değişik’ sistemler deneyerek kullanıcıların tepkisini ölçüyor. (beğenilirse aktif hale getiriyorlar) Bu yeniliklerden bir tanesi, başka bir kullanıcının profiline girdikten sonra ‘arama barı’nın kullanılarak yapılabilecek arama özelliği.

Şöyle açıklayalım; bir arkadaşınızın ya da herhangi bir kişinin profiline girdiğinizde aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere bir arama kısmı bulunacak. (Google, YouTube’daki arama yaptığınız kısımlar gibi) Buraya istediğiniz bir kelimeyi yazarak bu kelimenin geçtiği post’ları görebileceksiniz. Tabii sizin bunu görebilmeniz için profilinde arama yaptığınız kişinin postunun ‘arkadaşlar’a ya da ‘herkes’e açık olması gerekiyor. (yani devreye gizlilik ayarları giriyor)

Facebook sözcüsü yapmış olduğu açıklamada testin şimdilik ABD’deki kullanıcılar için kullanılan pilot bir program olduğunu ve yakın bir zamanda bu özelliği devreye sokmayı düşünmediklerini söyledi. (muhtemelen test aşaması uzun sürecek) Bu yenilikle amaçlarının profillerde yapılan gönderi aramalarının daha kolay bulunmasını sağlamak olduğunu söyleyen Facebook sözcüsü, zaman tünelinde arama yaparken kullanıcıların gereksiz zaman kaybı yaşamasını engellemek istediklerini belirtti.

İnternet

Tepki Hızınıza Göre Yaşınızı Ölçen Test

16/11/2015
Just Park adlı bir şirket, kullanıcılarına yaşadıkları bölgelere göre farklı park noktalarını, günün farklı saatlerinde kiralıyor. Sürücüler, kendilerine en yakın olan park noktalarını Just Park’ın uygulamasını kullanarak anında bulabiliyor ve böylece hem zaman kaybetmiş olmuyorlar, hem benzin harcamış olmuyorlar, hem de park aramanın stresinden kurtulmuş oluyorlar. Just Park bu kullanışlı uygulamanın yanı sıra kullanıcılarının hızını ölçen bir testi kendi internet sitesi üzerinden paylaştı.

Oldukça basit olan bu testte bir araç içerisindesiniz. Aracınız yolda ilerlerken karşınıza birden DUR işareti çıkıyor ve işaret çıktığı an durmanız gerekiyor. Durmak için mouse veya klavyenizde bulunan herhangi bir tuşa tıklamanız gerek. Siz tıkladığınız an karşınıza ne kadar erken tepki verdiğinizi gösteren bir istatistik geliyor ve üst kısımda yaşınız yazıyor.

Hangi yaş diliminin ne kadar hızlı tepki verdiğini gösteren grafiğe sayfanın aşağısında bulunan yön tuşu ile erişebilirsiniz. İyi bir zamanlamanız olduğunu düşünüyorsanız ekran görüntülerinizi bekliyoruz =)

Test için buraya tıklayın

 

İnternet

Anonymous IŞİD’e Savaş İlan Etti!

16/11/2015

İletişim çağında yaşıyoruz. Yaşadığımız çağın bu ismi almasındaki en büyük etken internet. İnternet bizler tarafından basit işler için kullanılıyor olsa da kullandığımız cihazların hepsi, son derece karmaşık yapıya sahip olan cihazlar. Bizlerden farklı olarak bu cihazları, internet bağlantısı veya farklı bağlantı türlerini kullanarak yönetebilen bazı eğitimli kişiler var. “Hacker” olarak isimlendirilen bu kişilerin çoğu, eğitim ve yeteneklerini kendileri için kullanıyor olsalar da bazıları kendince haklı olarak gördüklerini savunmak adına bu yeteneklerini kullanıyorlar. Bu gibi düşünceler nedeniyle geçtiğimiz yıllar içinde binlerce hacker grubu kuruldu.

Bu hacker gruplarından birisi, en güçlüsü ve en ünlüsü olan Anonymous, geçtiğimiz günlerde Paris’te yaşanan terör saldırısından sonra, saldırının sorumluluğunu üstlenen IŞİD’e savaş açtığını duyurdu. Bir video ile IŞİD’e savaş açtıklarını duyuran ünlü hack grubu, videoda kendilerinin bir simgesi haline gelmiş olan maskeyi de göstermeyi ihmal etmedi. Fransızca konuşulan videoda saldırıların yaşandığı Fransa için “bizim Fransamız” ifadesini kullanan hackerlar, IŞİD’in yaptıklarının yanına kalmayacağını bildirdi.

Sizleri avlayacağız” sözleriyle terör örgütüne savaş ilan eden Anonymous, bakalım ilerleyen günlerde neler yapacak.

Kaynak: Mirror 

 

İnternet

Google Yeni İnteraktif Logosunu Tanıttı

02/09/2015

Google‘ın arama motorunu hepimiz biliyoruz ve çoğumuz kullanıyoruz. Dünyaca ünlü bu arama motoru, başarısını sürekli yenilenen ve kendini geliştiren sistemine bağlıyor. Google gün içerisinde, hepimizin aklına kazınmış olan logosunu değiştirdiğini bir video aracılığla açıkladı.

Bu değişim Google tarafından; “Bugün yeni logomuzu tanıtıyoruz ve gerçeği size yansıtan sistemlerimizin nasıl çalıştığını anlatıyoruz. Görebileceğiniz gibi, şu an sadece bilgisayarların ve birkaç farklı platformun Google’a girerken karşılaştığı ana giriş ekranınında bulunan logomuzu değiştirmedik. Bu değişim aslında sadece bu kadar yüzeysel değil. Yeni logomuz, artık Google’ın bulunduğu bütün platformlarda (kendi kendini sürebilen araç ekranlarından küçücük ekrana sahip saatlere kadar) bu logoyu kullanacak. Yani bütün logolarımızı tek bir logo haline getirdik” sözleriyle açıklandı.

 

Google’ın açıklamalarına göre yeni logoda bulunan birçok özellik, logonun içerdiği karakterlerle ilişkilendirilecek. Bu özelliği de Google şöyle açıkladı: “Yeni logomuz size sadece ‘Google kullanıyorsunuz tebrikler’ demekle kalmayacak, ayrıca bizim arama motorumuzun neler yapabileceğinin de bir simgesi haline gelecek. Örneğin renkli Google mikrofonu gibi yeni cisimler, arama yaptığınız sırada aradığınız şeyi tam olarak bulabilmenize yardımcı olacak. Siz konuşurken, dokunurken veya yazarken bu mikrofon size çeşitli şekillerde yardım edecek. Ayrıca çeşitli uygulamalarda bulunan küçük mavi ‘g’ simgemize de veda ediyoruz ve onu 4 renkli bir ‘G’ ile değiştiriyoruz. Bu, yeni logomuza daha çok uyuyor.”

gnew(1)

 

(Google’ın yeni “favicon” logosu)

Bildiğiniz gibi bu Google’ın ilk logo değişimi değil ve elbette sonuncu da olmayacaktır, fakat tarihi boyunca karşılaştığımız logo değişimlerinde interaktif işlemlere sahip olacak olan ilk Google logosu bu. Logo şu an bir doodle ile tanıtılıyor.

Kaynak: AndroidCentral 

Yandex.Metrica