Kategori Arama

Diğer

Diğer

Ateist’ler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi

08/02/2016

10. Ateistlerin kutsal değerleri yoktur

Belki dini çerçevede ele alındığında bu genelleme doğru sayılabilir ama ateistlerin de kutsallık derecesinde sahiplendiği ve paylaşmaktan çekinmediği kavramlar vardır. Hümanizm, sağduyu, adalet, inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü bunlardan sadece birkaçı…

coexist-728x728 ateistler hakkında Ateistler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi coexist

9. Ateistler din düşmanıdır
4. madde de belirtildiği gibi ateistler ‘inanç özgürlüğü’ ilkesini savunurlar. Bu nedenle, arada tek tük din düşmanları çıksa da, ateistlerin neredeyse tamamı din düşmanı değildir. Nasıl bütün inananlar ateist düşmanı değilse…

636x460design-01-728x728 ateistler hakkında Ateistler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi design 01

8. Ateistlerin hepsi komünisttir
Belki bir istatistik yapılsa gerçekten ateistlerin büyük bölümünün sosyalist eğilimleri olduğu ortaya çıkabilir. Yine de bu hatırı sayırılır sayıdaki muhafazakar, sağcı veya sosyal demokrat ateistlerin görmezden gelinmesini gerektirmez.

shutterstock-102442591-728x728 ateistler hakkında Ateistler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi shutterstock 102442591

7. Ateistler doğaya ve çevreye saygısızdır
Ateistler bir yaratıcı veya doğa üstü bir güce inanmadıkları için doğaya ve çevrelerine değer vermedikleri düşünülür. İnançlı kişiler nasıl yaradılanı seviyorsa yaradandan ötürü, ateistler de olanı sever olduğundan ötürü.

china-mao-zedong-mao-tse-tung-003-672x372-728x728 ateistler hakkında Ateistler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi china mao zedong mao tse tung 003

6. Ateistler vicdansız ve acımasızdır
Bu da 2. ve 3. maddeyle ilgili bir yanılgıdır. Ateistler genellikle hümanist ve özgürlükçüdür. Hümanist birinin ise vicdansız veya acımasız olması kabul edilemez.

latest-cb-20131129052548-728x728 ateistler hakkında Ateistler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi latest cb 20131129052548
5. Ateistler şeytana tapar
Ateistler şeytanın varlığına inanmadığı için şeytana tapmaları mümkün değildir. Bununla birlikte inançlı bazı kişilerin ateistleri ‘şeytana tapmak’la itham etmesindeki neden genellikle bilgi eksikliğidir.

1450323-644683218916995-320324651-n-728x728 ateistler hakkında Ateistler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi 1450323 644683218916995 320324651 n
4. Ateistler çocuklarını ateist yetiştirir
İnançlı birçok ailenin tersine, ateist çiftler çocuklarını ‘inanç özgürlüğü’ ilkesini temel alarak yetiştirirler. Ayrıca ateistler her zaman ateistlerle evlenmediği, eşlerinin inaçlarına saygı göstermek zorunda oldukları için çocuklarını da aynı hoşgörüyle yetiştirmelidir. Yetiştirir de.

rc11499-728x728 ateistler hakkında Ateistler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi rc11499

3. Ateistler şiddete eğilimlidir
Tam olarak yukarıdaki sebepten dolayı ateistler şiddete eğilimli falan değildir.

z-3-rafa-sokak-728x728 ateistler hakkında Ateistler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi z 3 rafa sokak

2. Ateistler ahlaksızdır
Bu da en büyük yanılgılardan biridir. Ahlak sahibi olmak ve inancın doğrudan bir ilişkisi yoktur. Ahlak bireysel ve toplumsal yaşamı kolaylaştıran yazılmamış kurallardır ve kaynağı genellikle sağduyudur. Sağduyulu olmak için ise belli bir inanca sahip olmak ön şart değildir. Öldürmenin, hırsızlığın, tecavüzün yanlış olduğunu anlamak için bir tanrıya veya inanç sistemine değil sağduyu, eğitim ve bilinçlenmeye ihtiyaç vardır.

Ateistler Hakkında Ateistler Hakkında Ateistler Hakkında Ateistler Hakkında Ateistler Hakkında ateistler hakkında Ateistler Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi books

1. Ateistler dini metinleri okumamıştır
Ateistler hakkında en yaygın görüşlerden biri Kur’an, İncil ve Tevrat gibi ‘kutsal metinler’i okumadıkları için ateist oldukları yönündedir. Oysa kutsal metinleri okuyup dindar olan insanlar ile kutsal metinleri okumalarına rağmen ateist olan insanların oranları aşağı yukarı aynıdır. ABD’de 2010’da yapılan bir araştırmada ise ateistlerin kutsal metinler hakkında inançlı insanlardan daha fazla bilgi sahibi oldukları ortaya çıktı.

Kaynak: mynet

Diğer

Artık İnternet Olmadan da Facebook’a Giriş Yapabileceksiniz!

11/12/2015

Dünyada her dört kişiden birinin hesabının bulunduğu Facebook, artık kullanıcılarının internetin olmadığı ya da zayıf olduğu metro, tünel gibi yerlerde olaylardan habersiz kalmayacağını ve yapılan paylaşımlara yorum yazabileceklerini duyurdu.

‘Haber takviyesi’ adıyla duyurulan yeni uygulama için açıklamada bulunan Facebook, “Amacımız, insanların kendileri için en değerli hikayelerle bağ kurmalarına yardımcı olmaktır. Artık Facebook kullanıcıları, internetsiz ortamlarda veya internetin zayıf olduğu metro, tünel gibi yerlerde de habersiz kalmayacaklar” ifadelerini kullandı.

Şirket, bunun dışında çevrimiçi olduğunuz zamanlarda gün boyunca elde ettiği verileri bir araya toplayarak haber kaynağını güncel tutmak için bazı testler yaptığını belirtti. Fakat bu özelliğin, cihazların pil ömrünü daha da düşürebileceği söyleniyor. (hatırlarsanız daha önce bu konuyla ilgili bir vukuatları vardı)

Diğer

LG G5, 2016’nın İlk Aylarında Metal Gövde ve Yepyeni Tasarım İle Gelecek

17/11/2015

LG firması sektörde en saygın firmalardan biri olarak dikkat çeker. Özellikle LG G2 modeli sonrası mobil dünyada büyük bir sükse yapan firma G3’te biraz tökezlese de G4 ile özellikle kamera noktasında büyük bir iş çıkardı. Haliyle her firmanın son cihazı ardından merak edilen yenisi gibi şimdilerde de konu G4 yerine LG G5 oldu.

LG’nin ana vatanı Kore’nin kaynaklarına göre çoktan çalışmalara başlamış olan firma’nın yeni ürünü çok daha farklı olacak. Teknik özellik olarak 2016’nın gereksinimlerini zaten karşılayacak olan LG, G5’te ciddi tasarımsal değişikliklere gidebilir. Bu sefer deri yerine metal bir gövde ile çıkacağı söylenen G5 için aynı zamanda nasıl olacağı bilinmeyen bir tasarımsal değişiklik de olacak.

Beklentilere göre 5.5 inç 2K ekran, Snapdragon 820 çipseti, 4GB RAM ve 32GB depolama kapasitesi gibi detaylara sahip olan cihazda çıkartılabilir batarya ve MicroSD kart slotu da yer alacak. G2’den bu yana aynı şekilde gittiği tasarım dilini değiştirecek olan LG’nin güç ve ses açma-kısma tuşlarının da konuumu değişebileceği de söylenmekte. 2016’nın ilk çeyreğinde gelmesi beklenilen cihazın Ocak ayında ABD’de düzenlenecek CES 2016’yı pas geçerek Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi‘nde ortaya çıkması bekleniyor.

Diğer

Önümüzdeki Hafta Türkiye’de Satılacak Bu Otomobilin Fiyatı Yalnızca 15 Bin TL!

16/11/2015
Genel merkezi Hindistan’ın Pune şehrinde olan Bajaj Auto, bu yılın başlarında dünyanın en ucuz araçlarından bir tanesinin ülkemizde satışa çıkarılmasıyla ilgili anlaşmalar yapmıştı. Bu anlaşma sonucu beklenen tarih geldi ve şirket, önümüzdeki haftadan itibaren fiyatı 15 bin TL olan araçların satışına başlayacak.

Ülkemizdeki Kuralkan Holding bünyesi altında satış yapacak olan şirketin piyasaya sunacağı araç, dört tekerlekli olmasına rağmen motosiklet motoruyla çalışıyor. Qute adındaki bu otomobil, Hindistan’dan bile önce ülkemizde satışa sunulacak.

Aracın motoru dışında herhangi bir otomobilden farkı bulunmuyor. Kullanımı pratik, şehir hayatından çok ilçelerde yaşayan insanlar için daha uygun olduğu düşünülen araç, saatte yalnızca 70 kilometrehız yapabiliyor. (neden şehir merkezlerinden çok ilçelerde kullanılacak olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi) 13 beygir gücünde ve 217 cc’lik su soğutmalı motosiklet motorunun yer aldığı otomobil, triportörlerin evrimi olarak lanse ediliyor.

Aracı kullanmak için motosiklet ehliyetinizin olmasına gerek yok, otomobil ehliyeti olan herkes aracı kullanabilecek. Qute ilk kez ülkemizde satışa sunulacak, fakat bazı benzerlerinin şirket tarafından daha önce üretildiğini, özellikle Afrika ve Güney Asya ülkelerinde toplu taşıma için sıkça kullanıldığını belirtelim.

Çarşamba günü lansmanı yapılacak olan araç, Türkiye’nin ardından 16 ülkede daha satışa sunulacak.15 bin TL’den satışa sunulacak olan otomobilin üretiminin Türkiye’de yapılıp yapılmayacağı ise şimdilik belli değil.

Diğer

iOS 9 Tam Sürüm Olarak Yayınlandı!

17/09/2015

İlk olarak 8 Haziran 2015 tarihinde Apple tarafından düzenlenen WWDC 2015 etkinliğinde görücüye çıkan ve daha sonra 9 Eylül‘deki iPhone 6S lansmanında da bazı detaylarını daha öğrendiğimiz iOS 9 şu an itibariyle resmi olarak yayınlandı.

3D Touch desteği, stabilite ve performans artışı, HomeKit, Apple Haritalar’a Transit özelliği, Siri’nin arayüzünde ve kullanımında geliştirmeler, Apple News adlı yeni haber uygulaması, Apple Music gibi birçok yeniliği barındıran iOS 9 yayınlandı.

 

sirisuggestions

 

iOS 9’ü yükleyebilmeniz için 1.3GB boş yeriniz olması gerekmekte ve eğer yok ise yedeklemelerinizi yaparak ve ya işinize yaramayacak uygulama ve dosyaları silerek indirme işlemini yapabilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümündan kablosuz olarak OTA indirme yapabileceğiniz bu güncellemeyi aynı zamanda iTunes üzerinden de yapabilirsiniz. Karar size kalmış.

 

hardware_software_medium

 

Özellikle tabletlerde kullanımızda oldukça işinize yarayacak çoklu görev ile ekranı ikiye bölerek iki ayrı uygulamayı aynı anda kullanabileceksiniz. “Düşük Güç Modu” da eklenen iOS 9’da şarj durumunuzun azaldığı zamanlarda hayat kurtarıcı olacaktır.

Sırasıyla iPhone 4S, iPhone 5iPhone 5CiPhone 5SiPhone 6iPhone 6 Plus, iPhone 6S veiPhone 6S Plus (hali hazırda iOS 9 ile gelecekler), iPad 2iPad 3. ve 4. nesil, iPad Air, iPad Air 2iPad miniiPad mini 2 ve iPad mini 3, iPad mini 4 ayrıca iPod Touch 5. nesil de iOS 9’a kavuşacak cihazlar arasında olacak.

 

Diğer

Windows 10 ’a Kasım Ayı İçerisinde Dev Bir Güncelleme Geliyor!

07/09/2015

Windows 10, çıktığı zamandan bu yana olumlu yeniliklerinin yanı sıra eksik yönleriyle de sürekli olarak eleştirilmişti. Fakat bu durumun normal ve yeni yayınlanmış her sistemin zaman içerisinde eksiklerinin ortaya çıkmasının doğal olduğunu söyleyen ciddi bir kesim de bulunuyor. Muhakkak her iki eleştirinin kendisine göre haklı kısımları bulunuyor, fakat Microsoft’un ciddi anlamda Windows 10 üzerindeki çalışmalarının devam ettiğini söylemezsek haksızlık etmiş oluruz.

Şirket, işletim sisteminin yayınlandığı zamandan bu yana tespit ettiği eksiklikleri gidermek içinKasım ayı içerisinde dev bir güncelleme yayınlayacak. Microsoft’un “Kasım için Windows 10 güncellemesi” veya “Windows 10 Kasım güncellemesi” olarak adlandırdığı güncelleme, geçtiğimiz aydan itibaren Insider programına üye olan kişiler tarafından deneniyor.

Güncellemenin getireceği yenilikler arasında Microsoft’un Edge‘e WebM desteğini eklemek üzere olduğu söyleniyor. Bu standart, muhtemelen Kasım ayı içerisindeki güncellemeyle eklenecek. Windows 10’un bu hafta içerisinde çıkan son yapısıyla işlev menüsüne bazı yenilikler eklenmiş,Windows Feedback uygulaması evrensel olarak güncellenmişti. Fakat bu yapı 64-bit Chrome’un kilitlenmesine neden olan bir hatanın oluşmasına sebep olmuştu. İşte bu hata da Kasım ayındaki güncellemeyle giderilecek.

 

Diğer

Dünyanın En Pahalı iPhone u Hangi Ülkede Satılıyor?

24/08/2015

Apple, rakiplerine göre ürünlerinin pahalı olmasını kalitesine bağlayarak üzerinde çok fazla durmadığını birçok kere açıklamıştı. Cihazlarının hemen hemen tüm bileşenlerini kendi üreten Apple, dolayısıyla stabil dengeyi rakiplerine oranla daha çok daha iyi sağlıyor. Belki fiyatları yüksek tutma konusunda haklı tarafları olabilir fakat ‘bazı’ ülkelerde uygulanan ÖTV ve çeşitli vergiler, zaten pahalı olan cihazların daha da pahalı satılmasına sebep oluyor.

Dünya genelinde maalesef birçok konuda sınıfta kalan ve ‘olumsuz örnek’ olarak gösterilen ülkemiz, iPhone fiyatlarında da zirveyi kimseye bırakmadı. Dünyada en pahalı iPhone u satan ikinci ülke konumunda bulunan Türkiye, ufak bir farkla Brezilya’nın hemen altında yer aldı.

Aslında lafı çokta fazla uzatmaya gerek yok, listeyi incelediğiniz zaman kıyaslamayı daha rahat bir şekilde yapacağınızı düşünüyorum. İşte iPhone ların en ucuzdan en pahalıya doğru satışa sunulduğu ülkelerin listesi:

Kanada $647.20
ABD $649.00
Japonya $699.30
YeniZelanda $702.59
Malezya $711.60
Hong Kong $720.93
Singapur $722.91
Tayvan $724.10
Tayland $727.74
Lüksemburg $735.41
Avustralya $735.41
GüneyKore $741.36
Meksika $758.16
Almanya $760.19
Avusturya $760.19
Belçika $760.19
Finlandiya $760.19
Hollanda $760.19
İspanya $760.19
Portekiz $762.80
Fransa $771.25
İrlanda $771.25
İsviçre $792.81
İtalya $793.01
Filipinler $796.04
Norveç $808.12
Güney Afrika $818.30
Birleşik Krallık $841.35
Hindistan $842.83
Danimarka $845.38
Polonya $846.22
Çek Cumhuriyeti $851.14
Rusya $860.33
Endonezya $863.90
Macaristan $871.75
İsveç $876.05
Türkiye $1015.92
Brezilya $1107.53

Diğer

Samsung 16 Terabyte’lık SSD İle Rekor Kırdı

15/08/2015

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tabletlerimizde, telefonlarımızda ve bilgisayarlarımızda bulunan her türlü program ve uygulamanın boyutu arttı. Bu konuda bize en yakın örneklerden birisi de günümüzde karşılaştığımız oyunların boyutları. Eskiden Knight Online gibi oyunlar, 700 MB olduğu için yüksek boyutlu sayılırdı.

Böyle durumlarla karşılaşınca da bazen cihazlarımızın hafızası yetmiyor ve ek depolama birimlerine başvurmak zorunda kalıyoruz. Koleksiyon yapan yada anılarını saklamak isteyen arkadaşlarımız bilir, ek depolama birimlerinden 2 Terabyte’lık olanlar bile dolabiliyor.

samsung-ssd-16-tb-140815

 

Samsung bu soruna biraz masraflı da olsa bir çözüm yolu sunuyor. Tanıttığı 16 Terabyte‘lık SSD, hem istediğiniz verileri rahatça depolamanızı sağlıyor, hem de Samsung’a Dünya’nın en büyük hafızalı SSD depolama birimini üretmiş olma şerefini sunuyor. Üstelik bu SSD hafıza belleği sadece 2,5 inch yani 6 cm. 

16tb-ssd

 

Yeni geliştirilen 3D hafıza birimi saklama dizilimi ile geliştirilmiş olan bu SSD’nin tam olarak fiyatı açıklanmamış olsa da Samsung’un 2.5 TB’lik SSD’sinin 1000$ olduğu düşünülürse, 16 TB’liğin5000$‘dan fazla olacağı öngörülüyor.

Kaynak: TheNextWeb

Diğer

Samsung Galaxy Note 5’in Özellikleri Sızdırıldı!

07/08/2015

Samsung’un uzun zamandır söylenti halinde dolaşan ve geçtiğimiz günlerde nihayet resmi olarak 13 Ağustos’ta tanıtacağını açıkladığı Galaxy Note 5’in görselleri kısa bir süre önce sızdırılmıştı.

Şimdi ise firmanın merakla beklenen telefonunun özellikleri sızdırılmış durumda. Aslında sızdırılan özellikler çoğumuz açısından büyük süpriz olmayacak, çünkü geride bıraktığımız süreçte telefonun özellikleri hakkında pek çok önemli sızıntı olmuştu. Yine de netliğe kavuşmayan birkaç özellik bizleri meraklandırmaktaydı, artık o özellikler de gün yüzüne çıktı.

black(1)(1)

 

Mobil telefon sektöründe önemli sızdırmalara imza atan hesaplardan biri olan @evleaks‘in sızdırdığı bilgilere göre yeni Galaxy Note 5’in sahip olduğu özellikler şu şekilde;

 • Galaxy Note 5

Ekran: 5.66 inç, 1440 x 2560 QHD çözünürlükte
İşlemci: Exynos 7420
RAM: 4 GB
Dahili hafıza: 32, 64 ve 128 GB
Batarya: 3220mAh
Arka kamera: 16 megapiksel
Ön kamera: 5 megapiksel
İşletim sistemi: Android 5.1

floating(1)

 

Özellikler içinde en fazla dikkat çeken konu işlemci. Daha önceden Galaxy Note 5’te Exynos 7422 ya da Snapdragon 810 beklenmekteydi. Sızdırılan özellikler herkese ters köşe yaptı. Bunun yanında önemli bir konu da telefonun depolama alanıyla ilgili. Note 5, üç farklı depolama alanı ile gelecek, ancak telefonda microSD girişi bulunmuyor. Yani depolama alanınız neyse o. Son olarak telefonun ön kamerası gelişmiş özelliklere sahip 8 megapiksellik bir kamera olarak beklenmekteydi, ancak sızıntılarda karşımıza çıkan 5 megapiksellik bir kamera.

Sızıntının, her sızıntıda olduğu gibi %100 bir kesinliği tabiki yok. Ancak durumun internet üzerinde geniş bir yer bulması, bir bakıma özellikleri doğrular nitelikte.

Kaynak: GsmArena

 

Diğer

Telefonunuzu Şarj Edebilen Tost Makinesi: Foaster

31/07/2015

Ekmek kızartma makinelerini bilirsiniz. Aslında bizim ülkede pek de yoğun olarak kullanılmıyor olsa da oldukça işe yarayan bu araçlar ile iki ekmeğinizi aradaki boşluğa yerleştirip yandaki kolu aşağı çekerek ekmeklerinizin mis gibi kızarmalarını sağlayabiliyorsunuz. Peki ya aynı sistem ile şarj standınız olsa oldukça şık olmaz mıydı? İşte bu düşünülerek geliştirilen Foaster ile farklı ve eğlenceli bir biçimde telefonlarınızı şarj edebilirsiniz.

MicroUSB, Lightning ve eski tip 30 pinApple bağlantıgirişi bulunan bu Foaster ile tıpkı ekmek kızartacağınız gibi telefonunuzu şarj edebileceksiniz. Aynı anda 4 cihazı tek priz üzerinden şarj edebilen Foaster evinde farklılık arayan takipçilerimizin oldukça hoşuna gidebilir.

1364910587186115685

Şu anda üretim aşamasında olan bu cihaz henüz satışta değil, fakat satışa çıktıktan sonra eBay, Ali Express ve Amazon gibi e-ticaret sitelerinde yer alacaktır ve bu yolla satın alınabilir olacak. Şahsen oldukça ilginç ve güzel bir düşünce olarak gördüğüm Foaster’ın tablet uyumluluğu da oldukça iyi düşünülmüş. Özellikle 3-4 cihaz şarj edilirken oluşacak uzatma prizi ve kendi şarj kabloları karmaşıklığını da çözebilecek Foaster’ın şu an için fiyatı da belli değil.

 

Diğer

Windows 10, Bu Sabah 07:00’dan İtibaren İndirilebilir Durumda!

29/07/2015

Windows 8.1’in ardından Microsoft’un üzerinde çok çalıştığı ve geçtiğimiz günlerde 2025 yılına kadar güncellemenin geleceğini belirttiği yeni işletim sistemiWindows 10, nihayet yayınlandı. Windows 7, 8 ve 8.1 işletim sistemlerine sahip kullanıcıların ücretsiz olarak indirebileceği Windows 10, tüm kullanıcılar için aynı anda indirilebilir durumda olmayacak. ( yani kademe kademe olacak) Peki Windows 10’u bilgisayarınıza nasıl indireceksiniz?

Öncelikle az önce de saydığımız işletim sistemlerine lisanslı olarak sahip olmanız gerekiyor. Daha önce Windows 10’a geçiş için rezervasyon yapıldığından bahsetmiştik; eğer rezervasyonu yaptırdıysanız Denetim Masası > Windows Update bölümünden ya da Mağaza uygulamasından ‘güncelleştirmeleri denetle’ diyerek Windows 10’u indirme işlemini başlatabilirsiniz. İlk etapta görmezseniz panik yapmanıza gerek yok, az önce de söylediğimiz gibi Windows 10 kullanıcılara kademe kademe gönderilecek. (yani ara sıra bu şekilde kontrol etmeniz gerekiyor)

Peki Windows 7, 8 ya da 8.1 işletim sistemine sahip olmadan Windows 10’u bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor? Bunun için de Windows 10’un kutulu versiyonunun satış raflarındaki yerini almasını beklemeniz gerekecek.

 Windows 10’un boyutu ne kadar?

Windows 10’un boyutu yaklaşık 3 GB boyutunda. Her ne kadar bilgisayarınızda en az 3 GB boşluk olması gerekiyor olsa da çok daha fazla boşluğun olması yararınıza olacaktır.

Microsoft, sunuculara çok fazla yük bindirmemek için kullanıcıların daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde Windows 10’u sahip olmasını sağlamak amacıyla gerekli olan dosyaları Windows Update aracılığıyla göndermeye başladı. Bu yüzden Windows 10 güncellemesi, C:\$windows~BT adındaki yeni bir klasöre yükleniyor. Rezervasyon yaptıranlar ve sistem özellikleri yeterli olan kullanıcılar için öncelik tanıyan Microsoft’un, Windows 10 için gerekli olan indirme dosyalarının C:\$windows~BT konumuna çoktan indirilmiş olabileceği belirtiliyor. (burayı kontrol etmenizi tavsiye ederim)

Yandex.Metrica